Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 lutego 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym publicznych poradni specjalistycznych ( Dz.U. 2013 poz. 199.)
- Rodzic zainteresowany zajęciami metodą Integracji Sensorycznej dla swojego dziecka otrzymuje w sekretariacie KWESTIONARIUSZ SI (zał. Nr 1) lub pobiera go ze strony powiatowecentrum.dzierzoniow.pl oraz zostaje umówiony na konsultacje do specjalisty SI.
- Na konsultację rodzic przychodzi sam z wypełnionym kwestionariuszem.
- Podczas konsultacji specjalista dokonuje wstępnej oceny trudności dziecka na podstawie kwestionariusza oraz wywiadu z rodzicem.
- W sytuacji stwierdzenia u dziecka zaburzeń w zakresie przetwarzania sensorycznego, wskazane jest podjęcie terapii przez dziecko metodą Integracji Sensorycznej w PCPPiDE lub w innej placówce. W przypadku stwierdzonych przez specjalistę zaburzeń w przetwarzaniu bodźców sensorycznych, za zgodą rodzica, dziecko może zostać zapisane na listę dzieci do terapii Si na następny rok szkolny. Rodzic otrzyma pisemną informację o ryzyku zaburzeń SI i wskazówki do ćwiczeń w domu.
- W przypadku stwierdzenia na konsultacji u dziecka niewielkich odchyleń od normy rozwojowej, rodzic otrzyma jedynie wskazówki do pracy z dzieckiem w domu
- Rodzice dzieci, zakwalifikowanych po konsultacji do terapii Si oraz dzieci posiadających pełną diagnozę SI, mogą złożyć wniosek na terapię w sekretariacie w dniach 16.08-10.09 w danym roku szkolnym.
- Wnioski będą rozpatrywane na podstawie kolejności zgłoszeń oraz wagi problemu.
- Terapia metodą Integracji Sensorycznej na terenie naszej placówki trwa 1 rok szkolny. Zajęcia odbywają się 1godzinę w tygodniu lub z mniejszą częstotliwością uwzględniając potrzeby rodzica lub indywidualny plan pracy terapeuty SI.
- W związku z dużym zainteresowaniem terapią SI z zajęć integracji sensorycznej nie mogą korzystać osoby, które są objęte tą formą terapii w innych placówkach lub w programie „Za życiem”.
Lista załączników: