N@rzędziownik Rodzica

412 0

Materiały dla rodziców i nauczycieli

Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna  we Wrocławiu opracowała materiały dla szkół oraz dla rodziców. Zapraszamy do korzystania.

N@rzędziownik Rodzica
Praca, dom i koronawirus, czyli jak zorganizować życie i pomóc dzieciom w realizacji zadań domowych.
Nauka zdalna to po prostu nowe wyzwanie. W naszym Narzędziowniku Rodzica znajdą Państwo podpowiedzi jak sobie radzić z niektórymi z nich:
– brak skanera w domu
– programy do konwertowania dokumentów (zmiana formatu)
– do kompresowania dużych plików (zmniejszanie)
– przesyłanie, przechowywanie i udostępnianie (magazyn w chmurze)
– program (prosty) do obróbki zdjęć (przede wszystkim kadrowanie i wyostrzanie)
– program do grafiki (trochę bardziej zaawansowany)
– jak zapisywać w dokumencie tekstowym ułamki?
Wszystkie przedstawione programy są bezpłatne, w polskiej wersji i do pobrania w wielu miejscach.
Opisy programów są zaczerpnięte ze stron internetowych omawiających ich zastosowanie.
Jak obejść brak skanera w domu?
Kiedy musimy zeskanować pracę dziecka, stronę podręcznika czy po prostu jakiś dokument, a nie mamy w domu skanera można:
• zrobić telefonem zdjęcie albo…
• … wykonać skan po zainstalowaniu aplikacji na telefon np. CamScanner

1 – CamScanner to inteligentne narzędzie do zarządzania dokumentami dla osób prywatnych, małych firm, organizacji oraz szkół. Jest idealnym rozwiązaniem dla osoby która potrzebuje digitalizować, synchronizować, udostępniać oraz zarządzać różnymi treściami na wielu urządzeniach.

Aplikację pobierz w telefonie w Sklep Play.
Cechy:
*Szybkie skanowanie dokumentów – Wykorzystaj aparat w swoim urządzeniu, aby ZESKANOWAĆ (zrobić zdjęcie) wszelkiego rodzaju dokumentów: rachunków, notatek, faktur, rysunków, wizytówek, certyfikatów itp. Dzięki możliwości przetwarzania wielu plików jednocześnie zaoszczędzisz jeszcze więcej czasu.
*Optymalizacja jakości skanów – Inteligentne kadrowanie oraz automatyczna poprawa czynią CamScanner unikalnym. Zapewniają, że zeskanowane teksty i grafiki są wyraźne i ostre w najlepszych kolorach i najwyższych rozdzielczościach.
*Proste wyszukiwanie dokumentów. Wyszukaj oraz przeszukuj dokumenty w ciągu sekund, dzięki wydajnemu systemowi OCR, który rozpoznaje tekst w dokumentach PDF.
*Inteligentne zarządzanie dokumentami – Inteligentne zarządzanie dokumentami w urządzeniu! Aplikacja umożliwia grupowanie dokumentów, sortowanie wg daty, oznaczanie tagami, wyświetlanie w formie listy/miniatur itp. Możliwe jest ustawianie haseł na poufnych plikach, aby zapobiec wyciekom informacji.
*Zarejestruj się i synchronizuj dokumenty – Zarejestruj się i synchronizuj / twórz kopie bezpieczeństwa dokumentów w locie.Wystarczy, że się zalogujesz, a uzyskasz dostęp do dokumentów, możliwość ich edycji, udostępniania oraz synchronizacji pomiędzy smartfonami, tabletami, komputerami PC oraz usługami przechowywania plików w chmurze.
*Wsparcie dla udostępniania i przesyłania skanów – Przesyłaj skany do chmury; faksuj zeskanowane dokumenty; udostępniaj pliki między urządzeniami przenośnymi i komputerami poprzez iTunes/WiFi.Użytkownicy CamScannera skanują:
– rachunki, faktury, umowy, paragony, wizytówki…
– notatki, rękopisy, listy…
– tablice, prezentacje, książki, artykuły…
– certyfikaty…

źródło informacji
Inne darmowe aplikacje na telefon do skanowania:
2 – opis: https://play.google.com/store/apps/details?id=camscanner.documentscanner.pdfreader&hl=pl
3 – opis: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.appxy.tinyscanner&hl=pl
4 – opis: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.siroccomobile.scandocuments&hl=pl

Konwertowanie dokumentów
Często musimy zmieniać formaty dokumentów – chcemy dokument zapisany w formacie PDF zmienić np. na format do edycji.
Konwersja dokumentów to czynność, która często jest niezbędna do skorzystania z pliku – na przykład w sytuacji, gdy nie masz aplikacji obsługującej dane rozszerzenie. Prezentujemy narzędzia do konwersji plików, które pomogą w każdej sytuacji.
Najczęściej wystarczy przeciągnąć we wskazane miejsce dokument i kliknąć start. Zmiana dokumentu PDF na inny format nie jest trudna. Można skorzystać z poniższych programów online:
5 – Ten darmowy konwerter PDF na DOC online pozwala zapisać plik PDF jako edytowalny dokument w formacie Microsoft Word DOC, zapewniając lepszą jakość niż wielu innych konwerterów.
szukaj na stronie: https://pdf2doc.com/pl/
6 – Na konwerter-online.pl możesz za darmo i natychmiast przekonwertować prawie każdy format. Niezależnie od tego, czy chcesz przekonwertować zeskanowane obrazy do formatu PDF czy może odbiorca potrzebuje dokumentów .doc.
szukaj na stronie: https://konwerter-online.pl/
7 – Konwertuj Word, Excel, PowerPoint i inne pliki na PDF. A także PDF na Word, PowerPoint, Excel i pliki graficzne. Wybierz plik z komputera lub przeciągnij i upuść, aby go załadować. Poczekaj, aż załadujemy plik i przekonwertujemy go na dokument PDF.
szukaj na stronie: https://www.freepdfconvert.com/pl

Obsługa dokumentów w formacie PDF
Skoro już jesteśmy przy dokumentach PDF, to warto przyjrzeć się programowi Sumatra, za pomocą którego otworzymy m.in. pliki zapisane w PDF. Nie każdy korzysta z programu Adobe.
Sumatra PDF 3.2.0.0
Sumatra PDF to przydatny program, za pomocą którego otworzymy nie tylko pliki PDF, lecz także e-booki w formatach ePub czy Mobi. Ma prosty, polskojęzyczny interfejs i zapewnia zestaw funkcji niezbędnych do przeglądania dokumentów czy czytania książek. Program Sumatra PDF możemy pobrać za darmo.
Sumatra PDF to darmowy czytnik dokumentów PDF polskiej produkcji. Aplikacja charakteryzuje się szybkością działania oraz minimalistycznym interfejsem użytkownika, pozwalającym skupić się na przeglądanych dokumentach. Sumatra PDF wyposażona została w wyszukiwarkę, funkcję odpowiedzialną za przybliżanie i oddalanie oraz możliwość wyboru widoku. Każdy otwarty dokument PDF będziemy mogli wyeksportować do pliku tekstowego (TXT). Sumatra PDF otwiera również publikacje cyfrowe zapisane w formatach DjVu, CHM, XPS, CBZ i CBR.
Sumatra PDF – Przeglądanie PDF-ów i czytanie e-booków w jednym darmowym programie
Sumatra PDF to bezpłatny program, który łączy w sobie funkcje przeglądarki plików PDF i aplikacji do czytania e-booków, dlatego sprawdzi się nie tylko w biurze, lecz także na komputerze domowym. Docenią go osoby, które nie mają typowego czytnika, a chciałyby korzystać z e-książek. Za pomocą Sumatra PDF otworzymy zarówno elektroniczną fakturę, rachunki, instrukcje obsługi, dokumenty czy potwierdzenia przelewów, jak i pliki w formatach ePub i Mobi. Program ma prosty, polskojęzyczny interfejs, więc z powodzeniem może korzystać z niego każdy użytkownik.
Sumatra PDF – Funkcjonalna przeglądarka PDF dla każdego
Darmową przeglądarkę Sumatra PDF możemy obsługiwać zarówno za pomocą myszy, jak i klawiatury. Między kartkami dokumentu lub książki łatwo jest poruszać się, wykorzystując do tego strzałki lub podając numer konkretnej strony. W Sumatra PDF możemy również obracać strony, powiększać i pomniejszać je oraz dodawać do listy ulubionych. Jeżeli chcemy pracować na kilku plikach PDF jednocześnie, program otworzy je w zakładkach, do których będziemy mieli szybki i
łatwy dostęp. Aplikację Sumatra PDF możemy ustawić jako domyślną przeglądarkę plików PDF na swoim komputerze.

źródło informacji
8 – pobieranie: https://www.sumatrapdfreader.org/download-free-pdf-viewer.html
A może bez drukowania i skanowania?
A może zamiast drukowania i skanowania wykorzystać możliwość uzupełniania PDF online, podpisywania ich i wysyłania. Poniżej instrukcja jednej z nauczycielek.
Wykorzystany program: PDFescape online – program w języku angielskim. Podpowiadamy, że podczas korzystania z przeglądarki Google Chrome można tłumaczyć bieżący tekst wykorzystując myszkę – będąc na stronie obcojęzycznej kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz funkcję Przetłumacz na język polski.
szukaj: https://www.pdfescape.com/windows/
Poniżej filmik jak to zrobić:
9 – W tym filmiku autorka pokazuje, jak dokonać edycji pliku PDF, aby nasi uczniowie mogli go uzupełnić na swoim komputerze, podpisać i odesłać do nas.
Kompresja (zmniejszanie) dużych plików w formacie pdf
Jak skompresować plik do wysłania?
Przesyłanie plików przez Internet można sobie w pewien sposób ułatwić. Służy do tego tzw. kompresja plików. Czy to plik pdf, dokument tekstowy, plik projektu czy formularz kalkulacyjny, mamy możliwość zmniejszyć objętość wysyłanego pliku.
W Narzędziowniku przedstawiamy programy do szybkiego „zmniejszania” plików. Kompresja pliku ułatwi, a często wręcz umożliwi wysłanie zapisanego dokumentu pocztą elektroniczną.
10 – Kompresja pliku pdf – np. pracy dziecka zawierającej zdjęcia. Wybierz pliki PDF, które chcesz skompresować lub upuść w aktywnym polu i rozpocznij kompresję. Kilka sekund później możesz pobrać skompresowane pliki PDF.
szukaj na stronie: https://tools.pdf24.org/pl/kompresja-pdf
11 – Kompresja plików PDF na publikacje na stronach internetowych, udostępnianie w sieciach społecznościowych lub wysyłania e-mail. W przeciwieństwie do innych usług, aplikacja nie zmienia DPI, umożliwiając ich drukowanie i zmianę rozmiaru.
szukaj: https://pdfcompressor.com/pl/
12 – Czasami dokumenty PDF są zbyt duże, aby wysłać je e-mailem. Na stronie konwerter-online.pl możesz zmniejszyć dokumenty PDF bez utraty jakości (lub z bardzo niewielką utratą jakości), dzięki czemu nawet duże dokumenty będzie można wysłać e-mailem.
szukaj: https://kompresja-pdf.konwerter-online.pl/
13 – Wiele narzędzi ma wiele funkcji. Poznajcie możliwości programu: https://tools.pdf24.org/pl/kompresja-pdf –
informacje o innych narzędziach na dole strony z opisem
Kompresja kilku plików czyli pakowanie i rozpakowywanie
Częstym problemem jest jak spakować pliki do wysłania mailem. Plik skompresowany można przesłać dowolną drogą internetową np. e-mailem lub za pomocą serwisów do udostępniania plików.
Programy do pakowania i rozpakowywania plików to jedne z najczęściej używanych narzędzi. Mamy już swoją ulubioną aplikację do tego zastosowania? Zawsze warto zapoznać się z innymi propozycjami. Zobacz archiwizatory, które wykonają to najlepiej.
• Aby rozpakować plik zip w systemie Windows wystarczy kliknąć na ikonę pliku zip. System Windows traktuje pliki zip jako skompresowany folder i otwiera go w locie.
• 7-Zip – nie ma takiego użytkownika na świecie, który nie miałby zainstalowanego programu do archiwizacji danych 7zip w swoim systemie operacyjnym Windows. Aplikacja nie tylko rozpakuje archiwa zapisane w najczęściej spotykanych formatach, ale również pozwala na tworzenie silnie skompresowanych paczek z plikami w formacie 7z.
przeczytaj artykuł – kliknij
• Wśród programów do pakowania i rozpakowywania paczek z plikami liderem może być tylko jeden – WinRAR. Nieustannie rozwijany od 1993 roku archiwizator danych zaskarbił sobie serca użytkowników pecetów na całym świecie, dzięki autorskiemu algorytmowi pakującego o wysokim współczynniku kompresji plików .
przeczytaj artykuł – kliknij
Przesyłanie, przechowywanie i udostępnianie dokumentów
Praca w chmurze – łatwo i bezpiecznie
Przedstawiamy trzy środowiska w chmurze, które pozwalają na łatwą i szybką komunikację z wybranymi osobami, tworzenie grup i kręgów, tworzenie i gromadzenie dokumentów, dzielenie się nimi oraz wspólne tworzenie jednego dokumentu.
Co daje korzystanie z chmury?
► przechowywać swoje zasoby (pocztę, muzykę, zdjęcia, aplikacje, kontakty, kalendarze, dokumenty i inne materiały) – chmura zadba o ich aktualizację na wszystkich urządzeniach, którymi się posługujesz; gdy treści zmieniają się na jednym urządzeniu, wszystkie pozostałe będą natychmiast aktualizowane;
► pracować w grupie.
Nam zależy przede wszystkim na możliwości przechowywania oraz udostępniania dokumentów. Najprostsze rozwiązania:
Dysk Google umożliwia tworzenie dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych, prezentacji, obrazów i innych z każdego komputera, który ma dostęp do Internetu. Pozwala także na pracę wielu osób na tym samym dokumencie – również w tym samym czasie.
W zależności od naszych potrzeb, możemy:
• utworzyć nowy folder, w którym będziemy przechowywać dokumenty;
• przesłać na swój Dysk Google plik, do którego będziemy mieli dostęp z każdego komputera przyłączonego do Sieci,
• utworzyć nowy dokument tekstowy;
• utworzyć arkusz kalkulacyjny,
• utworzyć prezentację multimedialną,
• wybrać inną aplikację z listy.
wymagane posiadanie konta – masz 15 GB darmowego miejsca w chmurze
adres strony: www.google.com
pomoc: https://support.google.com/drive/answer/2424384?hl=pl
14 – podstawowe aplikacje
OneDrive to bezpłatny magazyn online w chmurze skojarzony z Twoim kontem Microsoft. Jeśli zapiszesz pliki w folderach OneDrive, będziesz mieć do nich dostęp z dowolnego komputera, tabletu lub telefonu.
Podstawowa, darmowa wersja OneDrive’a umożliwia użytkownikom przetrzymywanie do 5 GB danych w chmurze. Możemy mieć do nich dostęp z poziomu przeglądarki internetowej, a także dzięki dedykowanym aplikacjom na systemy iOS i Android. OneDrive oferuje też głęboką integrację z systemami Windows i macOS, dzięki czemu mamy dostęp do znajdujących się na nim danych z poziomu powłoki tych systemów operacyjnych, w tym ich natywnych menadżerów plików.
Co można:
• utworzyć nowy folder, w którym będziemy przechowywać dokumenty;
• przesłać na swój Onedrive plik, do którego będziemy mieli dostęp z każdego komputera przyłączonego do Sieci,
• utworzyć nowy dokument tekstowy;
• utworzyć arkusz kalkulacyjny,
• utworzyć prezentację multimedialną,
• wybrać inną aplikację z listy.
wymagane posiadanie konta – masz 5 GB darmowego miejsca w chmurze
adres strony: https://onedrive.live.com/about/pl-pl/login/
pomoc: https://support.microsoft.com/pl-pl
15 – podstawowe aplikacje
Dropbox – usługa świadczona przez Dropbox, Inc. polegająca na udostępnieniu przestrzeni dyskowej na serwerach tej firmy. Wysyłanie, przeglądanie i pobieranie danych jest możliwe poprzez zwykłą przeglądarkę lub poprzez dedykowaną aplikację zainstalowaną na komputerze.
Dropbox jest pierwszym na świecie inteligentnym obszarem roboczym. Gromadzimy wszystkie materiały Twojego zespołu, pozwalając wam korzystać z narzędzi, które lubicie. Pomagamy też pomijać rzeczy nieistotne, zaznaczając te, które są najważniejsze.
• Zorganizuj się : zbierz tradycyjne pliki, zawartość chmury, dokumenty Dropbox Paper i skróty internetowe w jednym miejscu – i pracuj w sposób, który u Ciebie sprawdza się najlepiej.
• Zachowaj koncentrację: spersonalizowane sugestie podsuwają Ci pliki i foldery, gdy ich potrzebujesz, więc tracisz mniej czasu na ich szukanie.
• Korzystaj z synchronizacji: koordynuj pracę z zespołem i pilnuj realizacji projektów przy użyciu narzędzi, z których korzystasz na co dzień – wszystko w Dropbox.
wymagane posiadanie konta – masz 2 GB darmowego miejsca w chmurze
adres strony: https://www.dropbox.com/pl/
pomoc: https://www.dropbox.com/features
16 – podstawowe funkcje
A co z grafiką? Podstawowa „obróbka” grafiki: kadrowanie, wyostrzanie, kompresja.
Proponujemy narzędzia do pracy z grafiką – proste programy online do podstawowej i szybkiej obróbki zdjęć.
17 – Fotoram!o – szybki i darmowy edytor zdjęć online z wieloma narzędziami do edycji zdjęć – efekty, ramki, dodawanie tekstu i wiele innych.
szukaj: https://fotoram.io/editor/pl
18 – Fotoedytor – darmowy program online do edycji zdj – retusz, fotoedycja, wyostrzanie, usuwanie czerwonych oczu, efekty, kadrowanie, zmiana rozmiaru.
szukaj:
19 – Kizoa – darmowy edytor zdjęć online, przycinaj, rozjaśniaj, obracaj zdjęcia, dodaj efekty i ramy. Wymaga logowania.
szukaj: https://www.kizoa.pl/
Więcej możliwości
XnView – wieloplatformowy program komputerowy, służący do przeglądania i podstawowej edycji plików wielu formatów.
Program obsługuje kilkadziesiąt formatów graficznych (m.in. BMP, TIFF, PNG, JPEG, GIF, Photo CD, PSD), formaty wideo (m.in. MPEG, AVI, MOV) i audio., ale posiada też możliwość otwierania plików tekstowych oraz wyświetlania zawartości plików nieznanych formatów w postaci szesnastkowej. Zawiera dosyć duży zestaw narzędzi do edycji grafiki, które pozwalają dokonywać prostych edycji (zmiana wielkości, pozycji, kolorów, wycinanie kawałka, zestaw popularnych filtrów itp.). Posiada mechanizm obsługi zewnętrznych wtyczek i obsługuje interfejs TWAIN pozwalający wczytywać obrazy z cyfrowych aparatów fotograficznych, skanerów czy kamer.
Program wyposażony został w konfigurowalny menedżer plików, pozwalający łatwo dostosowywać sposób wyświetlania przeglądanych plików graficznych. Użytkownik może zdecydować jakie informacje wyświetlane będą wraz z obrazem, a także jego rozmiarze. Przeglądarka oferuje podgląd ponad 500 najpopularniejszych formatów graficznych, pozwalając także na ich konwersję do jednego z 70 formatów z zastosowaniem różnorodnych filtrów (rozmycie, średnia, uwypuklenie…) i efektów (soczewka, fale…). Wśród możliwości programu znajdziemy operacje autoprzycinania, bezstratnego odwracania obrazów w formacie JPEG, nakładania tekstu i znaku wodnego, zmiana rozmiaru obrazu i obszaru roboczego, wyostrzanie oraz wiele, wiele więcej. Co istotne, aplikacja pozwala na automatyczną edycję i konwersję wielu plików z kolejki.
Dodatkowo XnView dysponuje przydatnymi narzędziami, pozwalającymi usprawnić wydruk i skanowanie obrazów. Kolejne funkcje programu to tworzenie zrzutów ekranowych, wyświetlanie wybranych grafik jako pokaz slajdów, generowanie galerii internetowych oraz arkuszy miniatur.
GIMP – pozwala na operacje takie jak m.in. retusz, skalowanie, rysowanie, dodawanie tekstu, umożliwiając pracę na warstwach.
Albo – GIMP to jeden z najpopularniejszych darmowych programów do edycji grafiki na świecie. Jego bogaty zestaw funkcji może równać się z komercyjnymi narzędziami do projektowania obrazów, chociaż GIMP posiada nad nimi ogromną przewagę – jest całkowicie darmowy dla wszystkich użytkowników.
GIMP TO IDEALNA ALTERNATYWA DLA BARDZO DROGIEGO PHOTOSHOPA. DARMOWY EDYTOR GRAFICZNY W CALE NIE MUSI BYĆ GORSZY
GIMP jest najbardziej rozpoznawalnym programem do edycji grafiki o otwartym kodzie źródłowym, który dostępny jest na wszystkie dostępne platformy systemowe, czyli Windows, macOS i Linux. Wokół niego skupiona jest spora społeczność, która tworzy liczne wtyczki i filtry do tego edytora grafiki. GIMP pomimo tego, że jest programem udostępnianym za darmo, może pochwalić się licznymi udogodnieniami oraz bogatym zestawem narzędzi, które przypadną do gustu zwolennikom profesjonalnego edytora graficznego Adobe Photoshop. W programie znajdziemy również rozwiązania, które sprawdzą się w komercyjnym środowisku. GIMP-a z łatwością możemy rozbudować o nowe funkcje przez skrypty i wtyczki (plug-ins), które znajdziemy na licznych stronach mu poświęconych.
Do pobrania w wielu miejscach, np. https://www.gimpuj.info/index.php?action=download
20 – XnView – oficjalna strona programu: https://www.xnview.com/en/
21 – Gimp – oficjalna strona programu: https://www.gimp.org/
Zapisz ułamki w dokumencie Word
Często mamy problemy z zapisem ułamków w programie Word. Poniżej zobaczycie filmiki, na których można zobaczyć jak zapisywać w dokumencie tekstowym ułamki?
22 – Jak zrobić ułamek w dokumentach Word 2013
23 – Jak zrobić ułamek w dokumentach Word 2007
Dziękujemy za skorzystanie z krótkiego Narzędziownika Rodzica.
Ewentualne pytania prosimy przesyłać na adres: b.malentowicz@wroclaw.dbp.wroc.pl
Narzędziownik Rodzica opracowały: Beata Malentowicz i Małgorzata Grabowska z Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu.
Strona www: www.dbp.wroc.pl

Czytelnictwo Tablica multimedialna z linkami do:

– Blogi i videoblogi o książkach – https://padlet.com/sposobnaczytanie/blogi_videoblogi
Tablice na Pintereście:
– Książki dla dzieci – Książki dla dzieci wspomagające ich rozwój emocjonalny, społeczny, pokazujące jak rozwiązywać wielkie dziecięce problemy – https://pl.pinterest.com/bibliotekadbp/ksi%C4%85%C5%BCki-dla-dzieci/- Książki dla młodzieży – https://pl.pinterest.com/bibliotekadbp/ksi%C4%85%C5%BCki-dla-m%C5%82odzie%C5%BCy/
Wszystkie tablice na Pintereście: https://pl.pinterest.com/bibliotekadbp/boards/
Nauka online: Tablice multimedialne ze zgromadzonymi materiałami:
Nauka on-line – gotowe materiały do nauki poza szkołą – https://padlet.com/dbpwr/naukaonline
Nauka w chmurze – narzędzia i miejsca, w których można tworzyć i gromadzić materiały dla uczniów oraz je udostępniać – https://padlet.com/dbpwr/naukawchmurze
Nauka i kultura w sieci – oferta instytucji, dobre praktyki, narzędzia, wskazówki, doskonalenie, artykuły z sieci – https://padlet.com/sposobnaczytanie/zdalnenauczanie
Vlogi i kanały edukacyjne na Youtube – Videoblogi pomocne w uczeniu się i nauczaniu przedmiotów szkolnych oraz w wychowaniu – https://padlet.com/dbpwro/af2b8g2yta9x
Blogi edukacyjne – dobre praktyki – https://padlet.com/dbpwro/b16jb0ninvaa
Filmy na YouTube
Czytamy podręczniki to projekt, którego celem jest wsparcie uczniów z dysleksją, a także osób, które lepiej uczą się słuchając. Przygotowany przez nas materiał może być wykorzystany przez nauczycieli jako pomoc podczas zajęć, czy element dostosowania dla dzieci z dysleksją, lub np. w odwróconej lekcji.
Czytamy podręczniki z biologii, geografii i historii dla klasy piątej.
Materiały są dostępne na YouTube DBP – https://www.youtube.com/user/bibliotekadbp
oraz przez stronę w serwisie DBP Czytamy podręczniki – https://www.dbp.wroc.pl/biblioteki/wroclaw/wroclaw-edukacja/czytamy-podreczniki

Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu
Tablica dotycząca miejsc z dostępem do kultury
Kultura w sieci – cz.1 – artykuły, wirtualny spacer po muzeach, strony www, wirtualny spacer po mieście, galerie sztuki – wystawy tematyczna, wydarzenia kulturalne w sieci – https://padlet.com/edk125/60usl1vr6fa6
Część drugą opracowujemy
Dla rodziców:
N@rzędziownik Rodzica – narzędzia i programy ułatwiające pracę z dziećmi w nauce zdalnej: https://sway.office.com/ULFRm6FsdHaI8NZb?ref=Link&loc=mysways
Wszystkie materiały mamy zebrane:
– dotyczące nauki online + materiały wspomagające: Nauka online – gotowe zasoby, propozycje narzędzi, pomysły na zdalne nauczanie, doskonalenie, kultura online – https://www.dbp.wroc.pl/biblioteki/wroclaw/wroclaw-aktualnosci-odnosniki/2455-nauka-online-propozycje
– materiały z Internetu na tematy dotyczące np. realizacji rozwoju polityki oświatowej itp. – Czytelnia Nauczycielska – https://www.dbp.wroc.pl/biblioteki/wroclaw/wsipo/czytelnia-nauczycielska#najnowsze-rok-szkolny-2019-2020
Opracowała: Beata Malentowicz

Skip to content

Kontynuując korzystanie ze strony, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Wiecej informacji

Ustawienia plików cookie na tej stronie internetowej są ustawione na "zezwalaj na pliki cookie", aby zapewnić Ci jak najlepsze wrażenia z przeglądania. Nie zbieramy informacji w celach handlowych. Jeśli nadal używasz tej witryny bez zmiany ustawień plików cookie lub klikniesz "Akceptuj" poniżej, to wyrażasz na to zgodę.

Zakończ