Dyrektor Powiatowego Centrum Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego i Doradztwa Edukacyjnego w Dzierżoniowie przy współpracy z Centrum Terapii Mutyzmu, Nieśmiałości i Lęku w Warszawie zaprasza nauczycieli na szkolenie:
Mutyzm selektywny – oddziaływania szkolne i przedszkolne
Uwaga: Nabór na szkolenie został zakończony
Program szkolenia:
1. Mutyzm selektywny – epidemiologia, etiologia, objawy. Mity na temat mutyzmu. Mutyzm selektywny opisany przez różnych specjalistów. Różnicowanie mutyzmu i nieśmiałości. Elementy składowe diagnozy. Raport szkolny. Myśli i uczucia dziecka z mutyzmem oraz jego rodziców. Co chce nam powiedzieć dziecko z mutyzmem? Teoria góry lodowej.
2. Oddziaływania szkolne oraz przedszkolne. Budowanie poczucia własnej wartości i pewności siebie dziecka z mutyzmem. Pobudzanie do zaangażowania społecznego. Wsparcie w radzeniu sobie z emocjami i zawieraniu relacji rówieśniczych. Zdejmowanie etykiety milczka. Twórcze wykorzystanie odblokowujących urządzeń. Wyznaczanie celów dla dziecka z mutyzmem – systemy żetonowe. Dostosowanie wymagań edukacyjnych do poziomu lęku dziecka. Współpraca nauczyciela z rodzicami dziecka z mutyzmem i terapeutą. Szczegółowe zalecenia dla nauczycieli dziecka z mutyzmem
3. Przykłady skutecznych oddziaływań psychologicznych na terenie szkoły – analiza materiału filmowego.
4. Opis doświadczeń klinicznych Centrum Terapii Mutyzmu. Studium przypadku CTM.
5. Wnioski i refleksje płynące z doświadczeń w pracy z dziećmi z mutyzmem.
Czas trwania szkolenia: 120 minut.
Termin: 19 października 2018 r. (piątek), godz. 16.00
Miejsce: PCPPP i DE w Dzierżoniowie, ul. Parkowa 2, sala konferencyjna I piętro.
Kosz szkolenia: 85 zł/osoba
Prowadzenie: RENATA APOLINARSKA -KOZAR – Psycholog – absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego. Swoje umiejętności psychologiczne rozwijała zarówno w pracy z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi, jak i całymi rodzinami. Realizowała kilka edycji tzw. szkoły dla rodziców, organizowała i współprowadziła konferencje i warsztaty poświęcone psychologicznym aspektom funkcjonowania rodziny. W ostatnich latach pracowała w poradni psychologiczno-pedagogicznej, gdzie zajmowała się diagnozą, terapią psychologiczną dzieci i młodzieży, terapią EEG-Biofeedback, psychoedukacją oraz specjalistycznym psychologicznym wsparciem rodziców i nauczycieli.Ukończyła studia podyplomowe z zakresu resocjalizacji i psychopedagogiki. Jest neuroterapeutą I stopnia. Powadzi szkolenia dla nauczycieli i specjalistów. Zrealizowała liczne formy doskonalenia zawodowego, m.in. „Pozytywne Metody Wychowywania Dzieci”, „Szkoła Pomagania Rodzinie”, „Terapia poznawczo-behawioralna par i rodzin”, „Studium Terapii Rodzin”. Od lat prowadzi terapię dzieci i młodzieży wzbogacając swój warsztat poprzez uczestnictwo w szkoleniach, tj. „Mutyzm selektywny-pomoc psychologiczna dla dziecka i jego rodziny”, „Terapia dzieci z zaburzeniami lękowymi”, „Terapia dzieci moczących się i ich rodzin”, „Poznawczo-behawioralna terapia dzieci i młodzieży”, „Trening autogenny w psychoterapii dzieci i młodzieży”, „Integratywna Psychoterapia Krótkoterminowa”.Posiadane kwalifikacje związane z pomaganiem nabyła, m. in. w Polskim Instytucie Psychoterapii Integratywnej w Krakowie, Wrocławskiej Pracowni Psychoedukacji i Terapii „Plus” Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Dolnośląskim Centrum Psychoterapii we Wrocławiu, Centrum Terapii Mutyzmu, Nieśmiałości i Lęku w Warszawie.
Wypełniony druk zgłoszenia ZGŁOSZENIE PDF proszę dostarczyć do sekretariatu w formie papierowej lub elektronicznej (skan/mail) na adres:
e-mail: podn@powiatowecentrum.dzierzoniow.pl
tel. 74 831 29 32, Sylwia Kuszka/koordynator ds. szkoleń
Zgłoszenia należy dostarczyć do 10 października 2018 r.