2017 – Rok Josepha Conrada-Korzeniowskiego
Rok 2017 Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu ustanowiła m.in. rokiem Josepha Conrada-Korzeniowskiego. Jest to forma uczczenia 160-lecia urodzin pisarza, autora takich powieści jak m.in. Jądro ciemności, Lord Jim, Smuga cienia czy Tajny agent. Rocznica urodzin artysty przypada 3 grudnia.
Jak przypominają autorzy projektu uchwały Conrad-Korzeniowski – właśc. Józef Teodor Konrad Korzeniowski – był synem „polskich patriotów, zesłańców syberyjskich″, pisarzem zasłużonym dla kultury polskiej i światowej. Podkreślono, że dzięki swojemu dorobkowi literackiemu „zajmuje niekwestionowaną pozycję klasyka literatury nowoczesnej, który zmienił oblicze prozy powieściowej″.
2016 – Rok Henryka Sienkiewicza
Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń – podkreślili senatorowie.
Okazją do ustanowienia Henryka Sienkiewicza patronem 2016 roku jest fakt, że wypada wówczas 100. rocznica śmierci pisarza.
Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, by w setną rocznicę śmierci oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach – przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości – napisano w uchwale.
Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk, pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 w Vevey) jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy, autor cyklu „Trylogia” i m.in. powieści „Krzyżacy”, „Quo vadis”, „Rodzina Połanieckich”, „W pustyni i puszczy”.
W 1905 r. Sienkiewicz otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości.